Menu Zamknij

Po co nam czapka w saunie?

Sauna to miejsce, w którym temperatura powietrza często przekracza 50 stopni Celsjusza. Z tego powodu wchodzimy do niej bez ubrań, najczęściej owinięci tylko ręcznikiem. Dlatego dla wielu z nas może być zaskoczeniem, że dobrą decyzją będzie założenie do sauny czapki! Z jakiego powodu nakrycie głowy jest przydatna w saunie?

Choć sauna ma mnóstwo cennych dla nas właściwości, nasza głowa wymaga podczas sesji specjalnego traktowania. Jest ona najbardziej wrażliwą częścią naszego ciała. Pokrywa ją stosunkowo niewielka warstwa tłuszczu, przez co jest zdecydowanie bardziej narażona na działanie wysokich temperatur. Przegrzanie głowy może prowadzić do wielu niepożądanych skutków. Możemy doświadczyć migreny, zawrotów głowy czy przyspieszonego bicia serca. Ze względu na to warto wchodząc do sauny założyć czapkę.

Można by pomyśleć, że czapka jeszcze bardziej ogrzeje naszą głowę. Nic bardziej mylnego! Czapka powoduje, że wokół naszej głowy temperatura pozostanie taka sama. Należy pamiętać jednak, aby nakrycie głowy było wykonane z materiału termoizolacyjnego. Idealnie sprawdzi się tutaj chociażby filc.

Oczywiście czapka nie jest koniecznością jeżeli korzystamy z sauny rzadko i w krótkich sesjach. Dla tych jednak, którzy mają problemy zdrowotne, bądź korzystają z saun dość często, zaleca się stosowanie czapek ochronnych.