Menu Zamknij

Czy sauna w ciąży jest bezpieczna?

Istnieje wiele opinii dotyczących korzystania z sauny podczas ciąży. Zwolennicy podkreślają jej pozytywny wpływ, natomiast przeciwnicy uważają, że sesje w saunie mogą przyczynić się do wystąpienia przedwczesnej ciąży. Jaka jest prawda?

Sauna parowa

Ten rodzaj sauny jest niestety zdecydowanie odradzany kobietom w ciąży. Wynika to ze zdecydowanie szybszego nagrzewania się sauny parowej od tych innego rodzaju. Szybkie nagrzanie się ciała kobiety w ciąży może prowadzić do wywołania skurczów, a nawet poważniejszych konsekwencji. Kobiety w ciąży powinny postawić na saunę innego rodzaju.

Sauna infrared i fińska

Te dwa typy saun nie stwarzają zagrożenia dla organizmu kobiety w ciąży. Należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Każda wizyta w saunie powinna być skonsultowana z lekarzem. Nie powinny być one powtarzane więcej niż 2 razy w tygodniu. Sauna jest wskazana jedynie dla kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą. Jeżeli przed ciążą nigdy nie korzystałaś z sauny, nie rób tego po raz pierwszy w jej czasie. Sesje w saunach zalecane są w II i III trymestrze ciąży.