Menu Zamknij

Czy sauna faktycznie pochodzi z Finlandii?

Jak sama nazwa wskazuje (sauna fińska), sauna ma wiele wspólnego z Krajem Tysiąca Jezior, czyli Finlandią. To właśnie Finowie coraz bardziej udoskonalali jej projekt i spopularyzowali ją na cały świat. Jednak czy naprawdę jest to wynalazek pochodzący z Finlandii?

Historyczne zapiski wskazują na to, że nie! Historycy twierdzą, że sauna swoje początku miała Zachodniej Azji. To tam jej działanie poznali Finowie i doszlifowywali w swoim kraju. Z początku z saun korzystać mogli tylko najbogatsi o królewskich korzeniach, a i tak robili to bardzo rzadko. Było to swego rodzaju oczyszczeniem i świętem dla duszy i ciała. W XX w całej Skandynawii sauny były już na tyle spopularyzowane, że korzystała z nich większość społeczeństwa – dzięki np. łaźniom publicznym.

Kolejnym etapem było rozsławienie fenomenu sauny na całą Europę, a następnie świat. Szybko zyskała popularność w Estonii, Łotwie czy na Litwie. Nie zmieniło to jednak faktu, że Finlandia była miejscem najbardziej kojarzonym z saunami. To właśnie tam położone jest miasto Tampere nazywane Światową Stolicą Saun.

sauna, sauna fińska, mężczyzna w saunie, historia sauny