Menu Zamknij

Jakie drewno do budowy sauny?

Dlaczego to takie ważne?
Wybór drewna jest bardzo ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale i bezpieczeństwa. Trzeba wybrać taki gatunek drewna by się nie nagrzewało gdyż temperatura w saunie waha się od 85 do 110 stopni Celsjusza.
Konstrukcja najlepiej jak wykonana jest z drzewa sosnowego, które cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na zmieniające się warunki pogodowe.
Do budowy ścian sauny stosuje się drewno pozyskane z drzew iglastych – najczęściej wykorzystywany jest świerk skandynawski i cedr kanadyjski, rzadziej sosna bezsęczna, modrzew czy jodła kanadyjska.

Wnętrze czyli siedziska, ławki mogą być wykonane z drzew liściastych takich jak egzotyczna samba czy osika, te gatunki po prostu się nie nagrzewają — są bezpieczne oraz komfortowe dla użytkownika.
Należy zwrócić również uwagę na to by drewno nie posiadało dużej ilości sęków i żywic , która pod wpływam wysokiej temperatury może wydostać się na powierzchnię. Pobyt w saunie ma być formą relaksu i wypoczynku, dlatego ważny jet również zapach drewna, odpowiedni aromat, który po rozgrzaniu da nam np. Cedr kanadyjski. To wyjątkowe, lekkie i odporne na grzyby i pleśnie drewno.

Drzwi do sauny najczęściej są wykonane z hartowanego szła.