Menu Zamknij

Co musisz wiedzieć o saunie fińskiej

Sauna fińska to tradycyjna forma fińskiej „kąpieli”, która polega na ogrzaniu niewielkiego pomieszczenia – zwykle wykonanego z drewna – piecem opalanym drewnem lub piecem elektrycznym, a następnie polaniem wodą gorących kamieni w celu wytworzenia pary. Doświadczenie w saunie polega na siedzeniu w ogrzewanym pomieszczeniu, często nago lub w ręczniku i przede wszystkim wypoceniu toksyn z organizmu.

Sauny są ważną częścią fińskiej kultury, z szacunkową liczbą 2 milionów saun w Finlandii dla populacji liczącej zaledwie 5,5 miliona. Sauna jest uważana za miejsce relaksu, regeneracji i spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną. Udowodnione jest że oprócz znaczenia społecznego i kulturowego sauna fińska ma również szereg korzyści zdrowotnych. Obejmują one poprawę krążenia, rozluźnienie mięśni, ulgę w problemach z oddychaniem i wzmocnienie układu odpornościowego.

Kultura sauny jest celebrowana w Finlandii na różne sposoby. Na przykład w pierwszą sobotę czerwca odbywa się coroczny „Dzień Sauny”, podczas którego Finowie w całym kraju udostępniają swoje sauny za darmo. Fińskie Stowarzyszenie Saun, założone w 1937 roku, promuje tradycję sauny fińskiej i oferuje program certyfikacji dla sauny.