Menu Zamknij

Sauna po treningu?

Dla wielu osób trenujących seans w saunie po sesji treningowej to idealny sposób na relaks i szybsze odzyskanie sił. Wysoka temperatura rozluźnia, łagodzi bóle mięśni i stawów, jednak czy jest dla nas zdrowa?

Tak, jednak aby odnieść korzyści z korzystania z sauny trzeba wiedzieć kiedy można z niej bezpiecznie skorzystać oraz jak to zrobić, żeby nie obciążać zmęczonego organizmu. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są: czas od ukończenia treningu siłowego, jego intensywność ale należy też pomyśleć o tym czy nie mamy żadnych zdrowotnych przeciwwskazań.

Nie powinno się korzystać z sauny zaraz po skończonym treningu siłowym lub aerobowym ze względu na bardzo wysoką temperaturę i wilgotność, która panuje w takich pomieszczeniach. Ciało zaczyna się pocić, traci wodę i elektrolity, serce pracuje z szybkością do 140-160 uderzeń na minutę, a oddech spłyca się i przyspiesza. Wszystko to sprawia, że organizm zamiast odpoczywać, męczy się. Najlepsze rozwiązanie to korzystanie z sauny w dni nietreningowe, ponieważ pobyt w saunie zaraz po skończonym wysiłku zaprzepaszcza efekty treningu oraz grozi nam przegrzaniem organizmu w efekcie czego może dojść do omdlenia, a w skrajnych wypadkach nawet do zawału.

Przed i po skorzystaniu z sauny warto również odpowiednio się nawodnić aby uzupełnić utraconą wodę i elektrolity.