Menu Zamknij

Jak długo można przebywać w saunie?

Sauna to miejsce, które dla wielu stanowi synonim relaksu i odprężenia. Jednak aby skorzystanie z niej było dla nas bezpieczne, warto wiedzieć, jak długo możemy w niej przebywać.

Ogólnie przyjmuje się, że bezpieczny czas przebywania w tradycyjnej, suchej saunie wynosi od 8 do 15 minut dla osoby dorosłej. Dłuższy pobyt może prowadzić do odwodnienia organizmu lub przegrzania. Po każdym seansie w saunie warto zrobić przerwę, ochłodzić ciało (np. chłodnym prysznicem) i odpocząć minimum kilka minut.

Warto jednak podkreślić, że indywidualna tolerancja na ciepło może się różnić. Osoby początkujące, starsze lub z pewnymi schorzeniami powinny zaczynać od krótszych sesji i konsultować się z lekarzem przed korzystaniem z sauny. Podsumowując, choć sauna oferuje wiele korzyści zdrowotnych, kluczem do jej bezpiecznego korzystania jest umiar i słuchanie sygnałów wysyłanych przez własne ciało.

Czas przebywania w saunie zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj sauny, indywidualna tolerancja na ciepło oraz stan zdrowia. Ogólne zalecenia dotyczące różnych typów saun są następujące:

Sauna fińska (tradycyjna sucha sauna)

 • Zalecany czas: 10-15 minut na sesję.
 • Przerwy: Po każdej sesji należy zrobić przerwę trwającą co najmniej 5-10 minut, aby schłodzić organizm.
 • Maksymalny czas: Zazwyczaj zaleca się nie przekraczać 3 sesji po 15 minut w ciągu jednego pobytu w saunie.

Sauna na podczerwień (infrared)

 • Zalecany czas: 20-30 minut na sesję, ponieważ temperatury są niższe (około 50-60°C).
 • Przerwy: Przerwy nie są tak konieczne, jak w saunie fińskiej, ale warto słuchać swojego ciała.
 • Maksymalny czas: Często zaleca się, aby całkowity czas pobytu nie przekraczał 45 minut.

Sauna parowa (łaźnia turecka)

 • Zalecany czas: 10-20 minut na sesję.
 • Przerwy: Po każdej sesji warto odpocząć przez co najmniej 10 minut, aby organizm mógł się ochłodzić.
 • Maksymalny czas: Zazwyczaj nie przekracza się 30 minut w ciągu jednego pobytu.

Ogólne zalecenia i środki ostrożności:

 1. Słuchaj swojego ciała: Jeśli czujesz się niekomfortowo, osłabiona, zawroty głowy lub masz trudności z oddychaniem, natychmiast opuść saunę.
 2. Nawodnienie: Pij dużo wody przed i po korzystaniu z sauny, aby uniknąć odwodnienia.
 3. Unikaj alkoholu: Spożycie alkoholu przed wejściem do sauny może zwiększyć ryzyko odwodnienia i problemów z ciśnieniem krwi.
 4. Stan zdrowia: Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, powinny skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z sauny.
 5. Schładzanie: Po każdej sesji w saunie warto się schłodzić, np. poprzez prysznic z chłodną wodą lub krótki pobyt na świeżym powietrzu.

Podsumowując, czas przebywania w saunie powinien być dostosowany do rodzaju sauny i indywidualnych możliwości organizmu. Ważne jest, aby nie przesadzać z czasem i zawsze słuchać sygnałów wysyłanych przez ciało.

4o