Menu Zamknij

Czy seniorzy mogą korzystać z saun?

Wielu ludzi w starszym wieku obawia się korzystania z saun ze względu na chociażby choroby, z którymi się zmagają. Okazuje się jednak, że w większości przypadków sauny nie mają negatywnego wpływu na organizm, a wręcz przeciwnie – wpływają pozytywnie na organizm, który zmaga się z dolegliwościami. Kiedy seniorzy powinni zdecydować się na pobyt w saunie?

Jakiś czas temu korzystanie z saun odradzano osobom, które miały problemy z krążeniem. Dziś wiemy, że sauna ma niezwykle korzystny wpływ na układ krążenia, a chorujący na serce nie powinni od niej stronić. Odradza się je jedynie tym, którzy zmagają się z chorobą wieńcową, niewydolnością serca lub nie leczą swojego nadciśnienia. Sauna z zadowalającym skutkiem wpłynie także na bóle stawów. W tym wypadku należy korzystać z niej kiedy ból nie jest w mocnym stadium.

Taka wizyta przyniesie nam ulgę i rozluźnienie. Pobyty w saunie zdecydowanie poprawią naszą odporność i wszelkie przeziębienia nie będą nam już straszne. Sauna ma dobry wpływ na drogi oddechowe i sprawdzi się u tych, którzy zmagają się z astmą oskrzelową. Osoby regularnie korzystające z saun bez wątpienia poprawią wydolność serca i zmniejszą swoje problemy z oddychaniem podczas wysiłku fizycznego.

Sauna pozytywnie wpłynie na seniorów nie tylko od strony fizycznej, ale i psychicznej. Poleca się ją osobą zmagającym się z nerwicami, stanami depresyjnymi czy po prostu częstym stresem. Zapewnia ona niesamowite rozluźnienie i relaks. Bez problemu wyciszymy się o choć na chwilę zapomnimy o troskach dnia codziennego. Będzie miało to spory wpływ na nasz stan psychiczny, a nasz humor w momencie się poprawi.